digital-printing-1198862_1920

Zobacz oryginalny artykuł tutaj.

Nie zwlekaj z wyrobieniem sobie prawa jazdy

Prawo jazdy jest dzisiaj bardzo potrzebne. Niezależnie od tego czy posiadamy samochód czy nie, warto o nie zadbać. Jest to jedna z podstawowych kompetencji potrzebnych na rynku pracy. Nawet jeśli wydaje się, że w jakimś zawodzie nie jest konieczna, okazuje się, że pracodawcy wymagają go pro forma. Nie ulega wątpliwości, że zdolność prowadzenia pojazdów jest ważna, istnieje jednak cały szereg innych argumentów przemawiających za prędkim wyrobieniem sobie prawa jazdy kategorii B.

Mózg działa sprawniej  

Okazuje się, że umiejętność prowadzenia samochodu znacznie zwiększa możliwości naszego mózgu. Badania prowadzone na taksówkarzach, dowiodły że mają oni znacznie lepiej rozwinięty płat ciemieniowy, odpowiadający za orientację w terenie. To nie wszystko. Także ich pamięć była wyraźnie lepsza od przeciętnej ( o około 20-40%). A zatem mamy pewność, że wieloletnie doświadczenie w roli kierowcy ma korzystny wpływ na rozwój intelektualny człowieka.

Wspomniane badania dowiodły także, że młodym ludziom znacznie łatwiej przychodzi opanowanie tej umiejętności. Co prawda dobrym kierowcą człowiek staje się dopiero po kilku latach praktyki jednak najlepszy czas, by zacząć kurs prawa jazdy przypada na okres między 18 a 23 rokiem życia. Pamiętaj, że jeśli uzyskasz zgodę rodziców, możesz zacząć kurs nawet trzy miesiące przed pełnoletnością. Warto z tego skorzystać, ponieważ będzie procentować całe życie.

Jeśli jeszcze przed dwudziestym rokiem życia nauczymy się dobrze jeździć, najprawdopodobniej nie zapomnimy tego już nigdy. To jak z nauką jazdy na rowerze. Okazuje się, że kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy przed trzydziestką są znacznie bardziej narażeni na zapomnienie tej umiejętności, w przypadku braku praktyki. Tymczasem kierowcy, którzy opanowali tę umiejętność wcześniej, nie mieli problemu z prowadzeniem nawet po wieloletnich przerwach.

Takie badania dowodzą tylko jednego: warto jest zadbać o prawko jak najwcześniej, gdyż im później się za to zabierzemy tym gorzej dla nas.

Dodaj komentarz